Biežāk uzdotie jautājumi par Tibetas mastifiem

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Vai TM ir labs sargs?

Tibetas mastifs IR  SARGS.  Viņš bieži paļaujas uz saviem instinktiem, parasti nekļūdīgi. Sargāšanas instinkts šai šķirnei ir ļoti stipri izteikts. Viņš sargā saimnieku un savu teritoriju. Tas nozīmē, ka suns var negribēt savā īpašumā redzēt svešiniekus un savu teritoriju būs gatavs sargāt ne tikai ar rejām un draudīgu izturēšanos, bet arī ar zobiem...

Ir kucēni, kas jau pusgada vecumā ir teicami sargi, citiem instinkts sāk izpausties vēlāk.

Cik daudz laika ir jāvelta TM?

Tibetas mastifam ir nepieciešama pastāvīgs kontakts ar saimnieku, tikai esot kopā ar cilvēku suns būs patiesi laimīgs. Tibetietis mierīgi var visu dienu pavadīt ārā pagalmā, bet vakaros gribēs kaut uz brīdi pabūt saimnieku sabiedrībā un justies kā ģimenes loceklis.Ja sunim varēsiet atlicināt vien 20 min. dienā, ar to būs par maz un drauga vietā Jūs iegūsiet konkurentu, kurš ir pieradis būt neatkarīgs un nerēķinās ar citiem.
Īpaši liels kontakts ar cilvēku ir nepieciešams kucēna vecumā. Ideāli, ja kucēns lielāko dienas daļu var pavadī kopā ar cilvēkiem.

Vai TM ir draudzīgs pret bērniem?

Tibetas mastifs ļoti labi saprotas ar bērniem. Citreiz suns labprāt rotaļāsies ar bērniem, vai arī ļausies mīlestības izpausmēm, bet, kad uzmanības būs par daudz, klusi nolīdīs kādā kaktiņā. Attiecībās ar bērniem TM ir ļoti pacietīgs.

Vai TM ir labs kompanjons?

Tibetas mastifs ir labs kompanjons, jo par visu vairāk viņš grib atrasties līdzās cilvēkiem. Viņš labprāt pavadīs saimniekus ikdienas darbos, izbraukumos vai dažādos pasākumos. Ja suni jau no kucēna vecuma radina pie automašīnas, tas vēlāk viņš ļoti labprāt brauc ar auto. TM ir pacietīgs, tāpēc īpaši neuzstās uz savām vajadzībām, bet pieskaņosies saimniekam.

Kā TM panes aukstumu, karstumu?

Vislabāk tibetietis jūtas ziemā! Nelieli mīnusi suņaprāt ir ideāli laikapstākļi, bet arī lielāks sals, līdz pat - 20C, vai vairāk, viņam nekaitēs.

Bet arī vasaras karstos mēnešu suns pacieš ļoti labi, nometot lielāko daļu apmatojuma un samazinot aktivitātes. Karstākajās vasaras dienās TM meklēs vēsu vietu, bet tikpat labi arī baudīs saules peldes.

Vai TM daudz ēd?

TM ir īpašas attiecības ar ēdienu, viņi mēdz būt ļoti izvēlīgi. TM ēd neticami maz, pat vairākas dienas var atteikties no ēdiena, pie tam, būdams vesels un ar labu pašsajūtu. Apēstā ēdiena daudzums var mainīties atkarībā no fiziskajām aktivitātēm, jo vairāk enerģijas TM patērē, jo parādīsies lielāka apetīte.
Vasarā suns ēd mazāk, savukārt tuvojoties ziemai uzkrās barības vielu rezerves, attiecīgi, ēdīs vairāk.

Tibetasn mastiff puppies

Vai TM ir grūti kopt spalvu?

TM maina apmatojumu tikai vienreiz gadā, parasti pavasarī-vasarā. Šajā laikā ir nepieciešama rūpīgāka kopšana, regulāra vecās spalvas izķemmēšana un savākšana. No sākuma izkrīt biezā pavilna, pēc tam nomainās akots. "Ziemas kažoks" sāk ataugt vasaras beigās, rudenī.  

Suņiem ar īsu spalvu apmatojums īpašas rūpes neprasa. Garspalvainiem suņiem būs nepieciešama regulāra ķemmēšana reizi 1-2 nedēļās.

Tibetieša kažokam nav raksturīgās suņa smakas.

Cik liela slodze ir vajadzīga TM?

TM ir vajadzīga mērena fiziska slodze, vislabāk suns jutīsies, ja regulāri dosieties pastaigās-sākot no 15 min, līdz pat 3 stundām. Kucēniem nedrīkst piemērot pārāk lielu fizisku slodzi, vislabāk viņus nodarbināt ar interesantām spēlēm.

Vai TM ir aktīvs suns?

Nē. Pēc dabas tibetietis ir ļoti nosvērts un lēnīgs suns, pat flegmatisks. Viņš visu dienu var pavadīt gulšņājot un snauduļojot, bet viņa miers ir mānīgs, nepieciešamības gadījumā TM var būt neticami veikls un aktīvs.

Vai TM ir viegli apmācāmi?

Jā, TM ir viegli apmācāmi, viņi ļoti ātri saprot komandas, tikai, ne vienmēr gribēs tās izpildīt. Bieži vien TM uzskata, ka nekaitāmas reizes atkārtot vienu un to pašu komandu ir bezjēdzīgi, un zem viņa goda. Ne vienmēr tibetietis būs ar mieru strādāt uz kārumu, dažkārt, lai panāktu komandas izpildi, ir nepieciešama īpaša motivācija. 
Tibetietis var būt ļoti ietiepīgs un spītīgs.

Tibetan mastiff and child

TM ir ļoti svarīga socializācija. Jau no mazām dienām kucēns ir jāiepazīstina ar pēc iespējas vairāk cilvēkiem, vietām un situācijām. Lai pieaudzis TM spētu adekvāti reaģēt dažādās situācijās,jau no mazotnes viņu jāaudzina kā sociālu būtni. Kucēns ir jāaudzina ar mīlestību, bet stingri.

Tibetietis ir dominants suns, tāpēc jau kucēna vecumā ir sunim ir stingri jāierāda viņa vieta ģimenes hierarhijā.

Kas vēl ir raksturīgs TM?

TM kuces meklējas tikai vienreiz gadā, parasti rudens mēnešos, attiecīgi, kucēni parasti dzimst decembrī-janvārī.

 

Tibetas mastifi nobiest ļoti vēlu, tikai ap 3-4 gadiem, vidējais mūža ilgums ir 11-13 gadi, bet var sasniegt arī 15 un vairāk.

 

TM ir ļoti veselīga šķirne, praktiski, bez šķirnei raksturīgām slimībām. Tomēr, kā jau visām lielajām šķirnēm, TM var novērot gūžu un elkoņa locītavu displāziju, arī acu plakstiņu entropiju.

 

Tibetas mastifam ir nepieciešama plaša teritorija, šis suns nekādā gadījumā nav piemērots dzīvei dzīvoklī. Teritorijai, kur uzturas TM, ir jābūt nožogotai ar drošu sētu. Ja apkārt nebūs sētas, ļoti iespējams, ka suns gribēs aiziet pārbaudīt arī kaimiņu īpašumu.

 

 

Šķirnes aprakstus varat meklēt arī šeit:

 

 

 

Ja jums rodas jautājumi, sazinieties ar mums, priecāsimies atbildēt!

free counters